Onkoloji Masaj uygulamasının Yararları

Daha önceki makalelerimizde bahsettiğimiz hastalıkların yanı sıra, onkoloji hastalarında terapötik (tıbbi) masaj uygulamalarının alt grubu olarak geçerliliği kabul edilmiş olan onkoloji masaj uygulaması onkoloji tedavisi öncesinde, tedavi esnasında ve tedavi sonrasında hastaların gerçek yaşam kalitesini artmasını sağlayan ve bu zorlu tedavi sürecinin yan etkilerini minimuma indiren bir takviye tedavi yöntemi olarak tamamlayıcı tıp uygulamaları arasında yerini almıştır.

anadolu yakası masaj salonu aromatik yağlar Masöz gigi g5 masaj aromaterapi masaj ulusal masaj istanbul pendik masaj salonu pendik masöz anadolu yakası masaj avrupa yakası masöz uluslar arası masöz google masaj google masöz internasyonel masaj salonu

     Pendik masaj salonu

Bu hastalarda masaj uygulamaları ile tedaviye başlarken basit fakat kritik noktalara oldukça dikkat edilmelidir, mesela: lenf nodları çıkarılmış veya radyasyon tedavisi uygulanmış olabilir ya da hastada kemik metastazı bulunabilir. Dolayısıyla bu hastalarda tedavi öncesi fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekimi tarafından ön değerlendirme yapılıp, uygun masaj yöntemi ve dikkat edilmesi gereken konular belirlenmelidir. Günümüzde artık bir çok hastane ve merkezde tedavinin bir parçası olarak kullanılan onkoloji masaj uygulamasının, birçok bilimsel araştırma ile ortaya konulan faydalarını kısa şöyle özetleyebiliriz:

Onkoloji Masaj uygulamasının Yararları:

  • Kaygı durumunu (anksiyete) azaltılmasına katkı sağlar
  • Uykuyu düzenler, yorgunluğu azaltılmasına katkı sağlar
  • Kemoterapiye bağlı bulantı ve kusmayı azaltır ve Yapılan çalışmalarda akupresür (akupunktur noktalarına basınç uygulaması) noktalarının uyarılması şeklinde yapılan masaj uygulamasının, bulantı ve kusmayı hafifleterek tedavi maliyetini azalttığı gözlemlenmiştir.
  • Uygulama Esnasında Var ise Ağrıyı hafifletir. Masaj uygulamaları ile tedavisi gören hastalar, özellikle akut ağrılarının azaldığını belirtmektedirler.

Leave a Reply