Dünya genelinde bilinen bazı masaj teknikleri

Genel hatlarıyla özelliklerinden bahsettiğimiz masaj uygulamaları elbette her ne kadar değişiklik gösterse de bütün insan için faydalıdır. Ancak amacına uygun şekilde yapıldığı sürece işe yaramakta ve tedavi edici olmaktadır. Bunun için de farklı masaj teknikleri ve aromatik yağlar geliştirilmiştir.Bu yardımcı aromatik yağlar sayesinde vücudumuzda bulunan gözler açılır ve aromatik yağların içinde bulunan faydalı özler vücudumuza girerek daha hızlı bir şekil de iyileşmesinde ve rahatlamasında yardımcı olur…Masaj tarihi ve çeşitleri çok uzun bir hikayedir sizlere anlatmak isterdim fakat sizlere sadece bir kaç popüler masaj çeşidini aktarmaya çalışacağım…

Dünya genelinde bilinen başlıca masaj teknikleri şunlardır;

Akubası Tekniği

Yaklaşık olarak 5000 yıl öncesine kadar Çinliler tarafından keşfedilen bu yöntem, günümüzde akupunkturun iğnesiz biçimi olarak tarif edilebilir. Enerji kanallarına parmak ile baskı uygulanır ve bu noktalardan vücudun diğer bölgelerine doğrudan bir enerji akımı sağlanır. Neticesinde de rahatlama hissi ortaya çıkar.

Aromaterapi Tekniği

Bu Tedavide amaç gençleştirmektir. Bitki özlerinin yağlarından faydalanılarak uygulanmaktadır. Eski dönemlerde Antik Mısır, Hindistan gibi bölgelerde uygulanmış olan bu teknik günümüzde de stresi azaltmak, genel bir rahatlık vermek için uygulanmaktadır.

Sandalye Masajı

Ortalama olarak 10 ila 20 dakika arasında süren kısa olmasına rağmen bir seans ile bile rahatlama sağlar ama bu teknik sadece ihtiyaç duyulduğunda uygulanmaktadır. Özel bir sandalye üzerinde tamamen giyinik biçimdeyken uygulanır.

Derin Doku Tekniği

Vücudumuzda bulunan derin kaslara ulaşmayı hedefleyen bu masaj yöntemi, belli alanlara uygulanabilir. Tekniğin amacı kasların toksinlerden arınmasını ve hafiflemesini sağlamaktır.

Sıcak Taş Tekniği

Isıtılmış faydalı doğal taşlar, vücutta çeşitli bölgelere yerleştirilir. Küçük küçük baskılar uygulanarak taşların yerlerinin değiştirilmesi ile tedavi süreci tamamlanır.

Refleksoloji Tekniği

Ayakların, vücudumuzun aynası olduğunu hiç olmazsa en az birkaç kere duymuş olabilirsiniz. Refleksoloji masajı, bu noktadan çıkmıştır ve Uzak Doğu geleneksel tıbbının değişilmez bir parçası olmuştur. Bu masajda ayak tabanından belli noktalara bası uygulanmaktadır. Ayak tabanında bulunan her bir nokta, vücutta belli organ ve dokuları temsil etmektedir.

Refleksoloji, bir tür denge masajıdır ve kişinin kendini fiziksel, duygusal, ruhsal olarak iyi hissetmesini sağlamaktadır. Kişinin ayağındaki belli noktalara verdiği tepkilere göre sorunlar tespit edilerek onarılmaya çalışılmaktadır. Yaklaşık 30 dakikadır ve ayaktan başlayarak tüm bölgelere, organlara ve sistemlere karşılık gelen refleks noktaları üzerine odaklanılmaktadır. Kadın, çocuk ve yaşlılar olmak üzere birçok önemli etkisi vardır.

Leave a Reply