Spor öncesi ve sonrası masajın etkileri

Pendik Özel Spa Masaj Terapistleri tarafından yapılan değerlendirmeler de Sporcular, antrenman veya müsabaka ısınması öncesi yapılan spor Spa Masaj uygulamalarının futbolcularda bazı performans değerlerinin yükselme etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Anadolu yakası masaj erapistler tarafından Yapılan Çalışmalar neticesinde; Ç.O.M Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük Eğitimi Bölümü Futbol Uzmanlık dalında eğitim gören ve aktif olarak amatör kulübelerde futbol oynamakta olan, gönüllü toplam on bir bey öğrenci üzerinde yapılmıştır. Bu değerlendirmelere katılan talabelerin ilk olarak, ısınma öncesi Pendik spa masaj seansı uygulanmadan Kalp ritim hızı (KAH), sistolik ve diastolik basınç, dikey zıplama, esneklik ve 10x5m. Mekik sprint testi değerleri alınmıştır. Aynı gün dahilinde katılımcılara ısınma öncesi Anadolu yakası spa masaj uygulamaları yapılarak bu değerleri alınıp aromatik masaj uygulanmadan önceki değerleri ile karşılaştırılmıştır.

izmir antalya hamam spa isveç masajı evde masaj spa pendik masaj salonu masöz istanbul kramp masaj anadolu masöz avrupa yakası masöz istanbul masaj

istanbul pendik masaj salonu

Pendik masaj terapistleri Yapılan karşılaştırma neticesinde katılımcıların test neticelerindeki değerlerinin istatistiksel analizi SPSS 15,0 sürümü kullanılarak yapılmıştır. Futbolcuların klasik İsveç masaj uygulaması yapılmadan alınan değerleri ile thai masajı yapıldıktan sonraki değerleri Wilcoxon testi ile karşılaştırılarak (p< 0.05) değeri anlamlı olarak kabul edilmiştir. Katılımcıların bedensel ölçümlerinin ortalaması; 22.90 ± 2.33 yıl yaş, 172,80 ± 6.16 cm boy uzunluğu, 69.29 ± 5.59 kg vücut ağırlığı ve 22.87 ± 1.86 BKİ şeklindedir. Katılımcıların aromaterpik masajlı ve masaj uygulamasız fiziksel performans değerlerin karşılaştırıldığı analiz neticesinde; Dikey zıplama ve elastikiyet değerlerinde manalı  bir şekilde değişiklikler olduğu görülmüştür. Sonuç itibari ile futbolcularda ve dolayısıyla sporcular da antrenman veya müsabaka ısınmasından önce yapılan lokal spor masaj uygulamaları, dikey zıplamayı olumsuz yönde etkilerken, esnekliği olumlu yönde etkilediği görülmektedir. Pendik Özel Spa Masaj uygulamalarının fizyolojik değerlere olan etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Konu ile ilgili benzer çalışmaların sayıca artırılarak daha fazla katılımcılar üzerinde çalışılması ile Pendik klasik masaj uygulamalarının etkileri daha da belirginleşeceği öngörülmüşr.

Leave a Reply