Thai masaj uygulaması

Thai masaj uygulamasının temelini Hint Yoga ve Çin geleneksel tıbbı oluşturur.

Geleneksel biçimiyle Nuad Bo-Rarn olarak da bilinen Thai (Tayland) masajı, beden, zihin ve ruhun tedavisine dayanan bir tür Doğu beden çalışması terapisidir.

Terapi bedeni saran, vücutta akan ve ona hayat getiren elektromanyetik ya da enerjik alanları basınç ve/veya manipülatif masaj yoluyla tedavi etmeyi içerir.

Ovma ve sıkma yöntemi kullanılan masajın aksine Thai masaj uygulamasında, esnetme ve germe yöntemi kullanılır.

Thai masajı, stresi azaltıp yorgunluğu alır, kan dolaşımını da artırıp vücuda enerji verir. Yoğun çalışma hayatı ve stresli günlerin neden olduğu ruhsal ve fiziksel hasarı gidermeyi amaçlar.

Thai masajı akupresür, yoga, zen shiatsu ile benzerlik gösterir ve Budist öğretilerden esinlenmiştir. Thai masaj uygulamasında “zen” denilen vücudumuzun enerji hattı boyunca yavaş, ritmik basınç ve germe uygulamalarından oluşur. Vücutta 70,000’in üzerinde “zen” olduğu söylenir.

Thai masaj uygulamasının en önemli on enerji hattı boyunca, avuç içi, başparmaklar, dirsekler ve ayakları kullanarak basınç uygulamaya odaklanır.

Masaj yarı sert zeminde yapılır. Tembeller için yoga diye de adlandırılan Thai masajında 50’yi aşkın germe, çekme, esnetme ve bası hareketi olduğu belirtilir.

Seans esnasında terapistin yönlendirmesiyle sık sık pozisyon değiştirilir ve masaj en az bir buçuk saat sürer.

Uygulanan güç vücuttaki gerilimi serbest bırakır. Uygulayıcı aynı zamanda vücudu yoga benzeri bir duruşa sokarak, eklemleri açmak ve esnetmeyi kolaylaştırmak için vücudu nazikçe sarsar.

Thai masaj uygulaması dört pozisyonu içerir:
Masaj uygulamasını alan kişi sırtüstü yatarken vücudunun ön kısmına masaj uygulaması
Kişi her iki tarafı üzerinde yatarken vücudun yan taraflarına masaj uygulaması
Kişi yüzükoyun yatarken vücudun arka kısmına masaj uygulaması
Oturma pozisyonu
Thai masajının en önemli prensiplerinden biri, kişiyi bir sonraki masaj adımına hazırlayan ardışık hareket akışının sürmesidir. Uygulayıcı aralıksız yavaş ritmi sürdürebilmek için pozisyonunun her zaman farkındadır. Yoğun ve güçlü basınç, “sen” boyunca enerji akışının serbest bırakılması ve kişiyi bir sonraki geniş aralıklı esnemelere hazırlamak için miyofasiya ya da kas bağ dokularının yumuşayıp gevşemesini sağlar.

Kuzey (Chiangmai) ve Güney (Bangkok) olmak üzere uygulamanın iki stili vardır. Kuzey stilinin daha yumuşak olduğu düşünülür. Güney stili ise daha hızlı ve bazen de daha şiddetli olduğu ,fade ediliri. Ayrıca Güney stili Tayland’da daha yaygın olarak kullanılsa da, Kuzey stili Abd’de daha popüler hale gelmiştir.

Leave a Reply