Medikal Masajın Fizyolojik Ve Psikolojik Faydaları

Çeşitli sağlık sorunları yaşayanların bazen tıbbın bile çaresiz kaldığı rahatsılıklar da alternatif olarak baş vurduğu masaj teknikleri gün geçtikçe zenginleşmektedir.Genellikle masaj ve spa merkezlerinde uygulanan masaj kürleri sayesinde rahatsızlıklarımızdan, yorgunluğumuzdan ve de psikolojik baskılardan hızlı bir şekilde kurtulmamıza yardımcı olan masaj uygulamaları oldukça popüler hale gelmeye devam ediyor. Genellikle tıbbın baş vurduğu bazı masaj uygulamarından olan medikal masaj uygulamalarının oldukça faydaları vardır, bunları sizin için aşağıda yazma gereği duyduk.

Medikal Masajın Faydaları

Çeşitli sağlık sorunlarının teşhisini alan hastalarda bir tedavi yöntemi olarak, diğer bireylerde ise sağlığı korumaya yönelik bir terapi olarak uygulanabilen medikal masaj uygulamaları, çok sayıda faydayı beraberinde getirir. Medikal masaj uygulamalarının faydaları arasında şunlara yer verebiliriz:

  • Vücudumuzdaki ağrıların dindirilmesine hızlı bir şekil de yardımcı olur.
  • Kan dolaşımımızı hızlandırarak organ ve dokularımızın sağlığını geliştirir, sorunlu bölgelerin onarımını destekler.
  • Bağırsaklarımızda ki sindirim faaliyetlerinin hızlandırılmasını sağlayarak kabızlık ve gaz şikayetlerini azaltmak, akciğerlerde biriken mukus salgısının çözülmesine yardımcı olmak gibi etkiler oluşturarak genel anlamda iç organların rahatlatılmasını sağlar.
  • Cildimizin yumuşatılmasına ve elastikiyetinin artırılmasına, ayrıca terlememizi hızlandırılarak üre ve toksinlerin vücudumuzdan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.
  • Kaslarda oluşan gerilimler, kulunç ve spazmların çözülmesini kolaylaştırır.
  • Hormonal sistemimizi etkiler. Endorfin salgısını arttırdığından ağrılarımızı giderebilir. Seratonin salgılanmasını sağladığı için mutlu hissedilmesini sağlar.

Yukarıdaki olumlu etkilere ek olarak çeşitli durumların varlığı halinde medikal masajın uygulanmaması veya masaj kürlerine belirli bir süre ile ara verilmesinde fayda vardır. Akut yaralanmalarda, metastaz riski söz konusu olması nedeniyle kanser hastalarında, varis gibi damar hastalıklarında, kas zedelenmelerinde, kemik kırık ve çıkıklarında, açık yaralarda ve hamile kadınlarda medikal masajın uygulanması sakıncalı olabilir o yüzden bu yönteme baş vurmadan önce terapistinizi gerektiği gibi bilgilendirmeniz gerekmektedir.
Medikal masaj İstanbul ve pek çok farklı şehirde yoğun şekilde talep gören bir alternatif tedavi yaklaşımıdır.Bazı Özel Hastanelerin medikal masaj yapan yerler arasında oldukları bilinmektedir ve pek çok farklı teknik ve ekipman kullanımı ile hastaya özgü tedavi yaklaşımlarının gerçekleştirilmesini sağlar. Eğer siz de medikal masaj ile tedavi edilebilen sağlık sorunları yaşıyor veya tıbbi masaj uygulamaları hakkında bilgi almak istiyorsanız internetten rahatlıkla ulaşabileceğiniz bu hastanelerin hekimlerine danışabilirsiniz.

Leave a Reply